Projekt Mestská Oáza nie je iba o kultivácii chátrajúceho priestoru, ale predovšetkým o vytvorení lepších podmienok pre umenie a kultúru. Ide teda aj o premenu v mysliach ľudí.

MESTSKÁ OÁZA

 

Oáza bude mať dve časti – park s ihriskom a námestie

 

Nezisková organizácia Urbanika spustila 1. augusta 2013 realizáciu prvej fázy projektu Mestská oáza, ktorý má chátrajúci mestský pozemok na Okružnej ulici v Prešove premeniť na kultivovaný verejný priestor plný umenia a kultúry.

 

Pozemok bude rozdelený na dva celky. Nižšie situovaná časť bude využívaná ako rekreačný park s detským ihriskom alebo petangom a vrchná časť, ktorá je spojená s prvou mestskou elektrárňou, bude slúžiť ako námestie. Tento priestor zároveň poslúži aj na realizáciu rôznych kultúrno-umeleckých podujatí. Konala sa tu už štvrtá séria prednášok Ignite a v rámci jedného večera odzneli aj tri koncerty, ktoré naznačili nový rozmer obrovského potenciálu tohto priestoru. Do budúcnosti sa okrem toho plánujú aj výstavy fotografií či sôch.

 

Podpora zo zahraničia aj od primátora mesta

 

Vzhľadom na diverzifikovaný prísun finančných prostriedkov je predpokladaná doba realizácie celého projektu tri roky. Celkový rozpočet je odhadovaný na približne 60 000 eur, čo však predstavuje iba náklady za materiál. „Je to pomerne vysoká suma, keďže z grantov dostaneme asi 2 000 eur. Berieme to však ako dobrý začiatok. Okrem toho s nami začalo komunikovať niekoľko firiem, ktoré by chceli na realizácii oázy spolupracovať,“ povedal riaditeľ organizácie Urbanika Rudolf Kozlai.

 

Exkluzivitu projektu pritom znásobuje fakt, že jeho mentorom je známy írsky umelec Sandy Fitzgerald, ktorý má v nezávislej kultúre viac ako tridsaťročné skúsenosti. Mestská oáza má podporu aj zo strany primátora Prešova, Pavla Hagyariho, ktorý v odporúčaní vyjadril presvedčenie, že projekt okrem iného zintenzívni záujem samosprávnych predstaviteľov o alternatívne možnosti zušľachťovania verejných priestorov. Projekt zároveň podporujú viaceré organizácie (odporúčania).

 

S realizáciou projektu Urban Oasis/Mestská oáza nám pomáhajú títo ľudia a spoločnosti.